דף הבית >> ייצוג עובדים >> עובדת בהריון
 

עורך דין דיני עבודה – ייצוג עובדים

 
 

עו"ד דיני עבודה - עובדת בהריון

לא מקבלים אותך לעבודה חדשה כי את בהריון? את לא חייבת לגלות במהלך הראיון שאת בהריון!

בפסיקת בתי הדין לעבודה נקבע כי, באופן כללי, מועמדת לעבודה אינה חייבת לגלות כי היא בהריון ([עב (תא) 3662/05 ארביב– פואמיקס בע"מ, מיום 3.5.07; עב (בש)  5050/04 טולדנו – גן כיף לי) יחד עם זאת, ראוי יהיה לציין, כי חובת הגילוי מוגבלת לפרטים רלוונטיים לעבודה המוצעת, ויש לאזן חובה זו מול זכותה של העובדת לפרטיותה. לפיכך נקבע, כי אין להטיל חובה על מועמדת לעבודה לגלות את דבר הריונה, במיוחד בשלבים הראשונים, שהדבר מהווה פגיעה בפרטיותה.  לעניין זה יפים דבריו של בית המשפט העליון בעניין חנה כהן [ע"א 201/62 כהן נ' זרזבסקי, פ"ד ט"ז 2753] באומרו:  
"אין דרכן של נשים להודיע למעבידיהן ששיחקה להן שעתן ונתברכה בטנן ונכנסו להריון. דרכן של נשים היא לשמור דבר הריונן בסוד כמוס, משל כאילו אוצר גדול זה אין בו חלק ונחלה אלא לשני מוצאיו בלבד..." 
לפיכך, באופן כללי, אישה המועמדת לעבודה אינה חייבת לגלות  את העובדה כי היא בהריון.

כעו"ד מומחה בדיני עבודה חשוב לי לציין כי כמו לכל כלל משפטי, גם לכלל זה עשויים להיות חריגים בנסיבות מיוחדות ויוצאות דופן כמו למשל : העדר אפשרות לבצע את התפקיד בתקופת הריון, או במצב בו העבודה המוצעת היא עבודה לתקופה קצובה קצרה ועל כן להיעדרות העובדת במהלך ההריון או חופשת הלידה השלכה החורגת מההשלכות הרגילות של היעדרות עקב הריון או לידה. כאן המקום להבהיר, כי מדובר במצבים בהם היעדרות יוצרת קושי חריג וקיצוני, עד כי ניתן לקבוע כי הפליית אישה בהריון מתחייבת ממהות התפקיד או המשרה, כאמור בסעיף 2(ג) לחוק השוויון.צרו עמנו קשר  ללא התחייבות!
 


אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או עסקי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או עסקי ו/או אחר, ואין לראות בדברים אלה משום מצג ו/או חוות דעת כלשהי ביחס לדיני עבודה, אלא יש לראות בכתוב דעה אישית ו/או הסבר כללי בלבד ובוודאי שאין להסתמך ו/או לפעול בהתאם לאמור לעיל ללא ייעוץ משפטי.

עורך  דין דיני עבודה   עו"ד דיני עבודה  שי אדרי    צבי הלפגוט     English - Labour Law