חייגו לקבלת ייעוץ משפטי:

מה ההבדל בין עורך דין לנוטריון?

נוטריון הוא תחום בעריכת דין, אך לא כל עורך דין הוא בהכרח נוטריון. על מנת שעורך דין יוכל לשמש כנוטריון עליו לעמוד במספר תנאי סף המסמיכים אותו לעסוק בכך. בשונה מעורך דין רגיל, לנוטריון ישנן סמכויות שיפוט שלא בעת עריכת דיון בין כתלי בית המשפט. הוא יכול לקבוע את תקפותה של צוואה משפחתית או מסמכי ירושה בין יורשים למורישים, לאשרר תוקף למסמכים בין חברות ותאגידים או ביניהן לבין אזרחים פרטיים וכן להסדיר ולאשר תרגומים מעברית לשפות זרות ולהיפך. כאשר הנוטריון מאשרר איזשהו מסמך הוא חותם עליו באפוסטיל, ומאותו רגע זה מקנה למסמך תוקף של עובדה מוגמרת. בעת השגות ותביעות בגין הכתוב באותו מסמך יהיה קשה מאד לשופט להפוך החלטה של נוטריון.

תנאי הסף בהם צריך הנוטריון לעמוד

על המועמד להפוך לנוטריון לעסוק במקצוע עריכת הדין לפחות 10 שנים, להיות חבר לשכת עורכי הדין ונקי מעבר פלילי ובפרט מעבירות שיש עמן קלות ושבגינן ניתן היה להשעותו מהלשכה. עליו להיות אזרח ישראלי. עמידה בתנאים הללו מזכה אותו לעבור הכשרה מיוחדת של נוטריון בקורס המאושר על ידי משרד המשפטים. ועדה מטעם משרד זה מתכנסת פעמיים בשנה ומחליטה על הענקת תעודת נוטריון לכל מי שעמד ביעדים הללו והשתתף בהשתלמות. מאותה עת יכול עורך הדין לכהן כנוטריון.

סמכויות הנוטריון

תרגום נוטריוני – תרגום מסמך על ידי הנוטריון או אישרו תרגום קיים לאחר בדיקת מסמך המקור והמסמך המתורגם. הנוטריון יכול לעשות זאת בעצמו או על ידי מורשה תרגום, אדם שהנוטריון מכיר בידע שלו בשפת היעד. הוא יכול להיות מועסק על ידו באופן קבוע או לבוא עמו בהתקשרות כעצמאי. חתימה של הנוטריון על המסמך המתורגם מאשררת כי התרגום נכון ותקף למה שהייתה הכוונה במסמך המקור.

אימות חתימה – באפשרות הנוטריון לאמת חתימה של אדם ולאשרר שהאדם שציפו שהחתימה שייכת לו הוא אכן זה שחתום על המסמך. הדבר נטען בבית משפט מול שופטים או מול כל סמכות אחרת שעוסקת בעניין. אשרור נוטריוני המהווה אימות חתימה לא ניתן כמעט להפריך ובכך החתימה שלכם על המסמך היא עובדה מוגמרת.

אשרור חוזים בין חברות ופרטיים – בחינת חוזים שונים עליהם אתם עומדים לחתום או חברות שונות חתמו או הכשירו לקראת חתימה ואשרור הכתוב בהם, כולל תרגום עבור קוראים שונים הדוברים שפות שאינן שפות המקור של אותו מסמך.

עבודתו של הנוטריון בפועל

במסגרת הפרויקטים הללו – הנוטריון לא נדרש לעבודה בבית המשפט. בשונה מעורך דין רגיל, הוא עובד מהמשרד שלו ולעתים מהמשרד הביתי ובוחן כל בקשה שמגיעה אליו העוסקת בכתובים, החל ממסמכים לתרגום ועד אשרור חוזים וצוואות. המהות של תפקיד הנוטריון היא קביעת עובדות מוגמרות, כלומר שיפוט שלא בין כתלי בית הדין. לכן, עליו להיות מאד פדנט ובקיא בעובדות בהן הוא דן, שכן לחתימתו תוקף משפטי שקשה להכריע בהמשך.

מאמרים נוספים
דילוג לתוכן