חייגו לקבלת ייעוץ משפטי:

אפליה על רקע דעות

"אצלנו בחברה קיימת מדיניות של דלת פתוחה", כך בדרך כלל אומרים המנהלים לעובדיהם בארגונים גדולים. כאשר הכוונה שכל עובד יכול לקבוע פגישה עם ההנהלה הבכירה בכדי לומר את אשר על ליבו.

בחברות אחרות נהוג לערוך שיחות חתך עם העובדים שבמסגרתן מעודדים המנהלים את העובדים, לפתוח את סוגר ליבם ולומר את כל מה שהם חושבים על הארגון ועל מקבלי ההחלטות בו.

הרציונאל העומד מאחורי מדיניות "הדלת הפתוחה" הוא לתת לעובד את ההרגשה שיש בכוחו להשפיע ולשנות את הדברים אשר מפריעים, ושדעתו נלקחת בחשבון במסגרת מכלול השיקולים שההנהלה הבכירה שוקלת.

ליווי מעסיקים - עו"ד דיני עבודה הלפגוט ושות'

פיטורים של עובד על רקע דעותיו, הם פיטורים מחמת אפליה!

בתור עו"ד דיני עבודה מצאתי כי בפועל, קיימות חברות רבות אשר עושות במדיניות ה"דלת הפתוחה" שימוש פסול, שמטרתו לאתר את העובדים שאינם מרוצים בעבודתם ולהוציא אותם משורות הארגון. העובד מצדו, שאינו מבין את ההשלכות החמורות שיש לדבריו, נותן דרור ללשונו ומנצל את האפשרות שניתנה לו להעלות טעונת נגד הארגון ואף לעיתים מציע הצעות לשיפור התנאים.

אולם, בזמן שהעובד בטוח שטענותיו נופלות על אוזניים קשובות אשר מעריכות את ה"אכפתיות" שהוא מגלה כלפי הארגון, הוא למעשה יוצר את התוצאה ההפוכה. ברוב המקרים, מעסיקיו, יראו בו כעובד בעייתי, מתסיס, מרעיל, ממורמר, כזה שלא מרוצה מדבר, ובאופן כללי משרה אווירה שלילית. במילים אחרות, בזמן שהעובד בטוח שהקידום כבר מעבר לפינה הוא למעשה סולל את דרכו אל מחוץ לשורות הארגון.

חשוב להדגיש, כי פיטורים של עובד מחמת דעותיו הם בגדר אפליה והפרת הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, התשמ"ח – 1998 ובפרט את הוראת סעיף 2(א)(3) לחוק זה, האוסר על מעביד להפלות בין עובדיו, בין היתר מחמת השקפתם.

בימים האחרונים, הוגשה באמצעות משרד עורכי הדין הלפגוט אדרי ושות' המתמחה בדיני עבודה, תביעה תקדימית נגד חברת התעופה אל-על בשם דייל אוויר אשר פוטר לאחר ש"העז" לכתוב את דעותיו על  בעיות שונות בהן נתקל בעבודתו, בפורום אינטרנטי של עובדי צוות האוויר באל-על. באופן פרדוקסלי, הפורום האינטרנטי הזה הוקם במטרה לאפשר לדיילים להעלות את הבעיות בהן הם נתקלים לדיון בפורום. והנה, למרות זאת, לאחר שחשף העובד את דעותיו על החברה בפורום החברה, סומן כ"בעייתי" ותוך זמן קצר פוטר מעבודתו על רקע דעותיו והשקפתו, אשר נחשפו בפני מנהליו בפורום החברה.

מאמרים נוספים
דילוג לתוכן