חייגו לקבלת ייעוץ משפטי:

הטרדה מינית במקום העבודה

כשעובדת חשה שהיא מוטרדת מינית בעבודתה יש לבחון אם תחושתה תואמת את הגדרת החוק לעניין;

על פי רוב, כשחושבים על המושג "הטרדה מינית" הסיטואציה שמדמיינים הינה של כפייה פיזית, אולם לא כך הם פני הדברים והפסיקה כבר הרחיבה את תפיסת המונח. כיום, המעשים הנחשבים בגדר הטרדה מינית במקום העבודה כוללים את המקרים הבאים:

  • סחיטה באיומים על רקע מיני
  • מעשים מגונים
  • התייחסות מבזה או משפילה ביחס למינו/מיניותו או לנטייה המינית של העובד
  • הצעות חוזרות בעלות אופי מיני כאשר המוטרדת הראתה שאינה מעוניינת בהצעות

גם בשנת 2019, רובן המוחלט של ההטרדות המיניות מתרחשות כלפי עובדות, אולם ישנם מקרים בהם גם גברים מוטרדים. בכל מקרה של הטרדה מינית במקום העבודה יש לפנות לאחראית למניעת הטרדה מינית בחברה לצורך בירור התלונה והחלטה על הגשת תביעה אזרחית ו/או תלונה במשטרה.

בית הדין לעבודה לוקח בחשבון את מכלול נסיבות המקרה (למשל יחסי מרות ופערי גילאית משמעותיים), אך יש לציין כי החוק מטיל חלק מן האחריות גם על כתפיהן של העובדות המוטרדות. עליהן הנטל להראות אי הסכמה והתנגדות להטרדות המיניות. חשוב כי ההתנגדות תהיה ברורה ובעלת מסר חד משמעי, שכן אחרת תתקשה האישה להוכיח את טענותיה בפני ערכאה שיפוטית.

בתי הדין לעבודה עסקו רבות בסוגיה זו כאשר יחסי מרות בעבודה הוכרו כבעלי מעמד ורגישות מיוחדים; ניצול חולשתה של עובדת כאשר הממונה עליה מטריד אותה מזכה פעמים רבות בפיצויים משמעותיים לטובת העובדת, זאת בשים לב לעובדה כי נשים ימנעו מהגשת תלונה כנגד ממונה בשל חשש מפגיעה בפרנסתן.

לאחרונה פסק בית הדין לעבודה פיצוי בסך 180,000 ש"ח לעובדת שהוטרדה ע"י מעסיקה, בית הדין לקח בחשבון את יחסי הכפיפות בין הצדדים וכן את עובדת היותו של המעסיק אדם בוגר,מעסיק וסב לנכדים, אל מול עובדת כבת 18, אך מה שחיזק את התובעת במשפט זה היה העובדה כי עמדה בנטל הוכחת התנגדותה כשהציגה לבית הדין ראיה מוקלטת.

הטרדה מינית במקום העבודה

זכויות הנילון:

בכל מקרה של תלונה על הטרדה מינית במקום העבודה יש ליתן תשומת לב שמתקיים הליך הוגן וראוי ושמאפשר לנילון לטעון להאשמות המיוחסות לו, שכן עצם הגשת תלונה על הטרדה מינית, ללא קשר לתוצאותיה, יכולה לגרום לכתם ולמפח נפש לנילון.

בשל הפרשנות הסובייקטיבית שלעתים שניתנת לאמירות/התנהגויות מסוימות, יש לבצע בירור הגון ולא לזנוח זכויותיו של מי שנגדו מוגשת תלונה על הטרדה מיני.

סע"ש 2597-01-15 פלונית נ' אלמוני (ניתן ביום 26.12.18)

פסק-דין

במידה ואינכם בטוחים האם אכן מדובר בהטרדה או לא, אנו ממליצים לכם להיעזר בעורך דין דיני עבודה המתמחה בתחום.


בואו לבקר באתר הנוסף שלנו העוסק כולו בנושא ההטרדה המינית – המרכז למניעה וטיפול משפטי בהטרדה מינית בעבודה.

מאמרים נוספים

/ 5.

דילוג לתוכן