חייגו לקבלת ייעוץ משפטי:

התעמרות והתנכלות בעבודה

לאחרונה גברה המודעות להעסקה פוגענית הנקראת גם התנכלות בעבודה או התעמרות תעסוקתית. למרות ההכרה הגוברת בעילה זו, הגנה משפטית מפני התנכלות במקום העבודה או התעמרות בעבודה טרם עוגנה בחקיקה ישראלית. בהיעדר עיגון שכזה, אין הגדרה ברורה למושג התנכלות בעבודה.

לאחרונה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב – יפו דחה תביעה שעניינה התנכלות בעבודה והתעמרות בעבודה תוך סקירה מקיפה של הגדרת המושג התנכלות תעסוקתית ותוך קביעת השיקולים העומדים בפני בית הדין בתובענות מסוג זה (סעש (ת"א) 50982-12-17 סיגל יערי – יעקב דיין).

התנכלות תעסוקתית, האומנם?

הכוונה להתנהגות מטרידה ומשפילה שאינה פיזית אלא מילולית, המופנית כלפי עובדים באופן חוזר ונשנה. התנהגות זו יכולה לבוא לידי ביטוי בהקשרים רבים כמו משימות משפילות, מעקב יתר, בקרת יתר ועוד. חשוב לציין כי יחסי העבודה מעצם טיבם כרוכים בעימותים ובחיכוכים. לא כל התנהלות של המעסיק שעשויה לגרום לפגיעה בעובד תחשב להתנכלות תעסוקתית וזאת בתנאי שהפעולה מתחייבת מאופי העבודה ונובעת מהפררוגטיבה הניהולית של המעסיק, כגון הערות על תפקוד, קבלת משוב ועוד.

התעמרות והתנכלות בעבודה

אשר לשיקולים שעל בית הדין להביא בחשבון בבואו לבחון האם התקיימה התעמרות או התנכלות בעבודה נקבע כי מדובר בשאלה עובדתית, שעל הערכאה הדיונית להכריע בה, על יסוד התרשמותה ממכלול הראיות והעדויות שיובאו בפניה. על הערכאה הדיונית לקחת בחשבון את קשיי ההוכחה של טענה זו, נוכח יחסי הכוחות בין המעסיק לעובד ונוכח חששם של עובדים אחרים לצאת בפומבי להגנת העובד.

התנכלות בעבודה – חובת ההוכחה על העובד

התובעת טענה להתנהלות לא נאותה של הממונה כלפיה, להתנכלות, צעקות והשפלות. כבוד השופטת הדס יהלום קבעה כי מהעדויות עולה בבירור שהתובעת לא הסתדרה בעבודה עם הממונה עליה. עם זאת, התובעת לא הוכיחה "התעמרות" או "יחס דורסני ומשפיל". השופטת נתנה משקל לעובדה כי כבר בראיון העבודה נאמר לה כי הממונה עליה הינו "אדם לא קל" וכן לעובדה כי התובעת לא הלינה בפניה המנהלים הבכירים על התנהלות לא נאותה מצד הממונה עליה.

לסיכום, התנכלות בעבודה הינה התנהגות אשר מנקודת מבט חיצונית לעובדת או לעובד נתפסת כפגיעה. על התובע להתנכלות תעסוקתית להרים את נטל הראיה ולהראות כי מבחינה אובייקטיבית התנהגות המעסיק עולה כדי התנכלות או התעמרות בעבודה.

להתייעצות עם עו"ד דיני עבודה חייגו: 03-5663073

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית.

מאמרים נוספים

/ 5.

דילוג לתוכן