חייגו לקבלת ייעוץ משפטי:

ניצול יחסי מרות בעבודה

מהו ניצול יחסי מרות בעבודה ומהי המשמעותית החוקית של סיטואציה זו? מתי מערכת יחסים בין עובדת למעסיק תחשב כהטרדה מינית וכניצול יחסי מרות על פי החוק ומתי התנהגות זו תחשבת לחוקית?

במאמר זה נספק לכם את כל המידע בנוגע לניצול יחסי מרות בעבודה, מתי התנהגות זו אינה חוקית ומה יש לעשות בנידון.

ניצול יחסי מרות בעבודה

מהם יחסי מרות?

יחסי מרות הינם מערכת יחסים בהם לצד אחד יש עדיפות, שליטה והשפעה על הצד השני, הנובעים ממעמדם, מקצועם ותפקידם ביחס לאחר.

חשוב להדגיש כי ההשפעה והשלטה יכולות להתקיים גם באופן עקיף, כלומר גם כאשר בעל ההשפעה אינו ממונה ישירות על הצד השני.

ניצול יחסי מרות הוא מצב בו המנהל מנצל את מעמדו והשפעתו על העובדת על מנת לקבל טובת הנאה מינית שלא היה מקבל אלמלא הבדלי המעמדות בין השניים והתלות של הגורם הנחות לעומתו.

ההנחה היא שבמערכת יחסים שמתקיימים בה יחסי מרות, הצד הכפוף יימנע מלהביע אי הסכמה ולהתנגד למערכת היחסים עם הבכיר ממנו עקב יחסי המרות והתלות הנלוות לכך.

קשר כזה, מהווה הטרדה מינית במקום העבודה ונחשב לעבירה פלילית וגם לעוולה אזרחית על פי חוק.

חזקת יחסי מרות בעבודה

במקרה של מערכת יחסים בין בכיר לכפיפה מתקיימת חזקת ניצול יחסי מרות. כלומר, על הצד הבכיר במערכת היחסים להוכיח כי הקשר התקיים בהסכמה אמתית של הצדדים המעורבים ולא עקב יחסי המרות בין השניים.

ההנחה היא, כי במקרים של קשר בין בעל מרות לעובדת כפופה לו, הבכיר מוחזק כמי שמנצל את השפעתו וכי קשר זה אינו שוויוני. בכוחו של בעל המרות להחליט מה יהיה מעמדה של הכפופה לו, תנאי עבודתה, להריע את תנאיה במקרה שהקשר מסתיים ואף לפטרה.

מתי ישנו ניצול יחסי מרות על פי חוק

נקבעו מספר קריטריונים בפסיקה שנועדו לקבוע האם מערכת היחסים נבעה מיחסי מרות.

קריטריוןתיאור
פערים משמעותיים בין הצדדיםככל שישנם פערים גדולים בין הצדדים בקשר כך עולה החשד כי מדובר בניצול יחסי מרות. פערים אלה יכולים להתבטא בהפרשי גיל, פערי כוח והשפעה וכדומה
מי יזם את מערכת היחסיםכאשר הממונה הבכיר הוא יוזם הקשר עולה החזקה כי הוא מנצל את מרותו וחובת ההוכחה היא עליו. במקרים מסוימים, גם אם העובדת היא זו שיזמה את הקשר, החוק יראה ניצול מרות
אופי הקשרמוחצנות מערכת היחסים, כלומר האם היא נשמרה בסוד או הייתה פומבית יש השפעה על טיב מערכת היחסים ועל כנות הקשר בעיני החוק. מערכת יחסים בין מנהל לכפופה לו, תחשב הטרדה מינית אם יוכח כי לא הייתה כוונה להפוך את היחסים לגלויים

על פי חוק, מערכת יחסים בין ממונה לכפופה לו, לא תחשב הטרדה מינית רק כאשר הבכיר דיווח על כך או דאג להפסקת המרות בין השניים. האחריות להוכחת כנות היחסים הינה על האדם הבכיר במערכת היחסים.

הטרדה מינית וניצול יחסי מרות בעבודה- פנו לייעוץ משפטי!

עקב ההשפעה הרבה שיש ליחסי מרות בעובדה על העובד והן על הבכיר חשוב לטפל בנושא במקצועיות וברגישות המרביים.

פנייה לעורך דין דיני עבודה, תעזור לנפגעות ונפגעי הטרדה מינית לאפיין משפטית את המקרה שחוו, ותסייע להם להבין מהם האפשרויות בחוק העומדות לרשותם. 

עולם דיני העבודה סבוך ומורכב, ועל כן מומלץ להיעזר בשרותיו של עורך דין דיני עבודה בהתמודדות עם ההליך המשפטי. בין אם חוויתם הטרדה מינית, התעמרות בעבודה או פיטורים שלא כחוק, היעזרות בשירותיו של עורך דין מנוסה תסייע לכם בקבלת מלוא הזכויות המגיעות לכם. 

מאמרים נוספים

/ 5.

דילוג לתוכן