חייגו לקבלת ייעוץ משפטי:

התעמרות בעבודה – כל מה שצריך לדעת!

מהי התעמרות בעבודה, והאם תוכלו להתפטר ולקבל פיצויים?

אחד הנושאים שעלו אל סדר היום הציבורי בשנים האחרונות הוא התעמרות בעבודה, או בשמה השני, התנכלות תעסוקתית. יותר ממחצית מהשכירים בישראל נפגעו מהתנכלויות במקום העבודה, הן מצד המעסיק או מטעמו, והן מצד עמיתים, ספקים ואף לקוחות.

מהי התעמרות בעבודה?

בהגדרתה, התעמרות בעבודה היא כל התנהגות פוגענית, מילולית או רגשית, המופנית כלפי עובד.

סוגי ההתנהגויות הללו רבים, להלן דוגמאות להתעמרות בעבודה שיותר נפוץ לראות:

  • דקדקנות יתר
  • הטלת משימות שאינן תואמות את יכולות העובד או את שעות העבודה שלו
  • הטלת משימות משפילות
  • צעקות, השפלות ואיומים
  • אווירה של פחד
  • האשמות שווא 
  • התעלמות מהעובד
  • בידוד חברתי
  • פגיעה במעמד העובד, זלזול והמעטה בערכו
  • ועוד…
התעמרות בעבודה

התשובה לשאלה מה זה התעמרות בעבודה לא מתייחסת למקרה בודד, אלא להתנהגות חוזרת, לדפוס התנהגות או תרבות ארגונית כלשהי, אשר יוצרים בקרב העובד פחד או חוסר ביטחון ויוצרים סביבת עבודה עוינת או לא בטוחה, אשר מקשה על העובד לתפקד בצורה מיטבית.

פרט לכך, התעמרות במקום העבודה אינה מוגבלת למקום העבודה או לשעות העבודה בכלל, בעיקר משום שעובדים רבים עובדים מהבית ובשעות עבודה לא פורמליות. הזמינות הגבוהה של העובדים לטלפונים ומיילים מובילה לעיתים לגבולות מטושטשים, ועובדה זו עלולה להקשות על תביעות בנושא זה מצד העובדים.

ההשלכות של ההתעמרות במקום העבודה

להתעמרות בעבודה יכולות להיות השלכות משמעותיות על העובדים בארגון, ואף על הרווחיות שלו. ראשית, היא עלולה לפגוע בעובד מבחינה רגשית ולפגוע בתפקודיו. כתוצאה מכך, הוא עלול להיות פחות יעיל ובכך לפגוע באפקטיביות של הארגון.

התעמרות במקום העבודה יכולה לפגוע גם בסביבה של האדם שחווה את היחס המשפיל או המבזה, בעיקר של מי שנכח באירועים השונים. אלו נחשבים גם לנפגעים של ההתעמרות, שכן הם עלולים לחשוש שיופנה גם כלפיהם יחס כזה אם יפעלו כדי לעצור זאת, כדי לצודד בעובד שהושפל או באופן כלשהו שיגרום למעסיק או למנהל שממונה מטעמו להתאכזב או לכעוס מכל סיבה שהיא.

ולבסוף, התעמרות בעבודה פוגעת ברווחיות של הארגון, שכן עובד שרע לו הוא פחות יעיל, מחסיר יותר שעות וימי עבודה ומראה פחות מעורבות באופן כללי.

בשורה התחתונה, התעמרות במקום העבודה היא תופעה שיש להימנע ממנה, והיא מהווה מכשול לכל עסק או מעסיק, בטווח הקצר והארוך. מקום עבודה אשר התרבות הארגונית שלו לא מעודדת אנשים לעבוד בו יתקשה לגייס עובדים ואך לשמר אותם לאורך זמן, מה שידרוש מהמעסיק להשקיע משאבים גדולים יותר בגיוס ושימור עובדים ובהכשרות של עובדים וצוותים חדשים.

תביעה בגין התעמרות במקום העבודה

מי שמעוניין לתבוע בגין התעמרות בעבודה צריך לקחת בחשבון, שחובת ההוכחה מוטלת עליו. לכן, כדאי לפני שפועלים ליצור קשר עם עו"ד דיני עבודה, שיוכל להנחות את העובד כיצד לפעול בצורה דיסקרטית ונכונה, שתאפשר להציג בבית המשפט מצג אמין ומדויק.

מאחר וטרם חוקק חוק מסודר בנושא התנכלות תעסוקתית, תביעה בגין התעמרות במקום העבודה ניתן להגיש כיום במסגרת איסור לשון הרע (בתנאי שהדברים נאמרו בנוכחות עדים), במסגרת חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה (כאשר ההתעמרות הנה על רקע אפליה בשל מין, גזע, דת וכדומה), במסגרת החוק למניעת הטרדה מינית או במסגרת תביעת נזיקין בשל עוגמת הנפש שנגרמה לעובד.

בגלל מורכבות הנושא, חשוב עוד יותר להיעזר באיש מקצוע, שיידע כיצד לנהל את תיק התביעה ולהביא למימוש כל הזכויות של הנפגע באופן מלא ומיטבי, וזאת מבלי שייפגע כבודו, מעמדו ושכרו.

התפטרות בשל התעמרות במקום העבודה

מי שהתפטר בשל התעמרות במקם העבודה זכאי לקבל את כספי הפיצויים המגיעים לו, והוא יכול לטעון שהתפטרותו חוקית ונבעה מהרעה מוחשית בתנאי העסקתו. עם זאת, יהא עליו להוכיח כי התריע את המעסיק וביקש לשנות את ההתנהגות המשפילה או המבזה, ומאחר והמעסיק לא נקט בכל האמצעים הסבירים לעצור את התופעה, העובד בחר להפסיק את היחסים עם המעסיק.

שאלות ותשובות בנושא התעמרות בעבודה

מה נחשב להתעמרות בעבודה?

התעמרות במקום העבודה יכולה לבוא ליידי ביטויים בהתנהגויות שונות כמו צעקות, איומים, השפלות, מתן משימות משפילות או כאלה שאינן הולמות את הכישורים של העובד, הטלת משימות שאינן בשעות העבודה, העברת ביקורת יתר, התנהגות פדנטית, האשמות שווא, פגיעה במעמד העובד, התעלמות מהעובד ועוד...

האם עובד יכול להגיש תביעה בעקבות בוס שהתעמר בו?

כן, זה אפשרי בהחלט אך חשוב לדעת שחובת ההוכחה מוטלת על העובד והוא נדרש להציג הוכחות, עדויות וראיות שאכן חווה התעמרות.

האם עובד שהתפטר בעקבות התעמרות במקום העבודה זכאי לקבל פיצויים?

ברוב המקרים ניתן לקבל פיצויים, אך יחד עם זאת העובד נדרש לטעון ולהוכיח שההתפטרות חוקית ונבעה מהרעה מוחשית בתנאי העסקתו.
ההמלצה היא להיעזר בעו"ד המתמחה בתחום להכנת תביעה כנגד המעסיק.

כיצד פניה לביטוח לאומי יכולה לעזור?

התעמרות בעבודה יכולה לגרום לעובד ליקויים בריאותיים בפן הנפשי והפיזי וניתן להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי. כמובן יש להציג את כל המסמכים הנדרשים כולל חוות דעת רפואי.

מאמרים נוספים

/ 5.

דילוג לתוכן